Tiskové prohlášení 31. ročníku
Vážení přátelé pěší turistiky, vážení přátelé Spolku RADOST, vážení přátelé turistického pochodu Teplicko-adršpašské 33, pochodu pro radost.
31. ročník Teplicko-adršpašské je již za námi. V naší novodobé historii pamatuji pár milníků, které dělají dané ročníky jedinečné. Rok 2012, kdy byla prohibice a nařízen zákaz alkoholických nápojů mimo piva. Rok 2013, to panovalo velmi deštivé počasí, za kterého přišlo „pouze“ 146 účastníků. No a myslím, že další milník jsme zažili letos, kdy celá republika a celý svět se potýká s pandemií koronaviru. Když jsme se v květnu rozhodovali, zda vůbec začneme s přípravami, nevěděli jsme vůbec, jaký celková situace vezme vývoj. Přesto byl cíl jasný. Ročník vytvořit za každou cenu. I za cenu, že vyznačíme trasy a postavíme se se stolkem před vstup na koupaliště a tam startujícím rozdáme propozice.
V týdnu před akcí již první věrohodná předpověď počasí předpovídala krásné počasí, přesto nadšení se střídalo s nervozitou z neustále se zvětšujících čísel nově nakažených koronavirem. Stihneme akci uspořádat? Nezpřísní nám vláda podmínky? Co když lidé budou mít strach přijít? Nepřijdou jen Ti, kteří se nám registrovali předem?
Je sobota 19.9.2020. První přízemní mrazík. Svítá. Na start již přichází první startující a jejich počet s postupem času neustále roste. Areál koupaliště se plní startujícími všech věkových kategorií. Po vyplnění přihlášky každý dostává tatranku, pamětní odznak a propozice na cestu. Vypadá to slibně. Vypadá to, že lidé nedostali strach a na pochod i přes koronavirové nebezpečí přišli. Stále však nevíme číslo. Jen na základě vydaných propozic odhadujeme celkové číslo na 1 750 startujících. Po desáté hodině se koupaliště vylidňuje. Zůstáváme jen my a pár turistů, kteří se již vrátili z krátké trasy nebo opožděně přišli k registraci. Nastává čas na oficiální počítání turistů. Tak kolik? Celkové číslo je 1861 startujících. Hurá. Opět jsme překonali rekord v počtu startujících. Za celých 30 minulých ročníků tuto akci nenavštívilo více účastníků než nyní.
Na pěších trasách byly počty účastníků následující:
DPL 6 – 628 startujících (675)
TA 16 – 626 startujících (581)
TA 25 – 218 startujících (154)
TA 33 – 251 startujících (217)
TA 50 – 45 startujících (41)
Na cyklo trasách byly počty účastníků následující:
CYKLO 30 – 56 startujících (54)
CYKLO 50 – 28 startujících (38)
CELKEM: 1866 (1766) startujících
(údaje v závorce – počty startujících v roce 2019)
Nyní, když koukám zpětně na fotky z jednotlivých ročníků, si říkám, jak archaické naše první ročníky byly. V porovnání se současným stavem to byla poklidná komorní atmosféra. Přesto ohlasy jednotlivých účastníků hovoří jasně. Např. Lucie Hornofová nám vzkazuje:
Bylo to úžasné perfektní organizace, milí a usměvaví organizátoři, skvělé koláčky na K5 , nádherná trička a super počasí DĚKUJEME a za rok na shledanou
Podobný vzkaz má Blanka Bekrová: Je to naprosto super jako vždycky, miluju vaše pochody děkujeme všem!!!

Nejvzdálenějšího účastníka (respektive skupinu účastníků) evidujeme z polské Poznaně. Přesto dar (dárkové balení našeho regionálního piva Krakonoš) dostala skupina rovněž z Polska, ale v tomto případě z města Strzegom, jelikož startující z Poznaně byli v době vyhlašování ještě na trati.
Nejmladším účastníkem se stal Antonín Moronga, narozen 30.6.2020.
Nejstarším účastníkem byl p. Miloš Novotný (ročník 1938 – 82 let).
Jsme moc rádi, že jsme mohli přivítat na startu každého z vás. Ať už jste šli nebo jeli na kole, vždy máme radost z vaši účasti a zejména z vašich děkovných dopisů.
Toto předávání atmosféry, energie a radosti je vlastně to, na čem Teplicko-adršpašská stojí. Jsme moc rádi, že stejně to cítí mnoho z vás, a že se rádi vracíte a užíváte si nádhernou krajinu Teplicko-adršpašských skal a regionu Broumovska.

Za celým tímto výsledkem je však hledat celý pořadatelský tým. Je to tým složený ze 60-ti kamarádů, známých a příbuzných. Jsou to lidé různého vzhledu, politického přesvědčení, charisma, talentu, citu. Přesto všichni do jednoho nám pomáhají s jediným cílem: zprostředkovat vám zážitek, který bude pěkným zakončením letní turistické sezóny. Zážitek, který si budete pamatovat a budete na něj vzpomínat. Projevené poděkování patří tedy celému pořadatelskému týmu. Děkuji vám. Nevím, čím jsem si to zasloužil, nevím čím to je, ale jsme hrdí a pyšní že vás máme.
Poděkování rovněž patří Městu Teplice nad Metují a obci Adršpach za finanční a zejména materiální pomoc, dále mediální podpoře Country rádia a Českého rozhlasu Hradec Králové. Poděkování dále patří soukromým subjektům, kteří stejně jako turisté se k nám každým rokem vracejí a finančně nám pomáhají. (Stavby Myška – hlavní partner pochodu, Valenta Tomáš – technickydozor.eu, Hobra-Školník s.r.o., Zámecký hotel Bischofstein – Volk Pavel, Benat – Bernard Lainka, Farma Bošina, ZNL s.r.o., Z-Trade s.r.o., Urbanic House s.r.o., Autokemp Bučnice, Granit Lipnice s.r.o., CDS Náchod s.r.o., Potraviny – Petra Koderičová, Pekárny a Cukrárny Náchod, KOMAP Dědov, Expedition for you. Pekařství Kubovčíkovi, tiskárna Knopp, reklamní agentura MACH.cz a další.
Zvláštní poděkování patří hezkému počasí a Vládě ČR, že nám akci v rámci koronavirových opatření nezatrhla. S odstupem času již můžeme jen konstatovat, jaké jsme měli štěstí. Kdyby třiatřicítka byla naplánována o týden později, už by se z důvodu koronavirových opatření nekonala
Děkujeme vám.
Za všechny ze Spolku RADOST a Teplicko-adršpašské 33, Pavel Borna, Jiří Štěpánek a Michal Řeháček.