32. ročník

Tiskové prohlášení 32. ročníku

Vážení přátelé pěší turistiky, vážení přátelé Spolku RADOST, vážení přátelé turistického pochodu Teplicko-adršpašské 33, pochodu pro radost.

Vždy se snažím do tiskového prohlášení vtisknout pocity nebo snad jinak „ducha“ ročníku o kterém toto tiskové prohlášené pojednává. Ne jinak to bude i letos. Tudíž jaký ten 32. ročník vlastně byl? Pokud jednou větou řeknu – skepse střídá pocit euforie – tak asi lépe tento letošní ročník nelze vystihnout. Ani ne 14 dní před pochodem se dozvídám, že umístit doprovodný program do tělesa bazénu se nejeví ze strany vedení města jako nejvhodnější. Do toho jsem řešil aktuální opatření z hlediska hygieny a Covidu, hlášení akce na příslušné odbory a do toho předpověď počasí s deštěm. Takže aby toho nebylo málo, tak upravuji spotřeby jídla a pití do kantýny, zajišťuji stany, aby děti na pohádkovém lese se mohly případně kde ukrýt před deštěm…. a další a další překážky. Kdyby mi těsně před začátkem akce někdo řekl, že organizaci bere za mě, okamžitě mu to žezlo předávám.

Je sobota 18.9.2021. Jirka Štěpánek se probouzí již ve 4 hodiny ráno. Ačkoliv to nedává najevo, je stejně nervózní jako já. Na obloze jsou ale vidět hvězdy. Vyjde to? Nebude pršet? Poslední předpověď říká, že déšť přijde až v 18:00 hod. Nakonec vstáváme v pět hodin, v 5:30, kdy zde ještě nemáme nikoho z našich pomocníků, přichází první účastník – Pavel Bohouš Malý. Předběhl i vždy prvního Petra Maršálka, který přichází ne dlouho po něm.  V sedm se začíná pomalinku koupaliště zaplňovat prvními skupinkami turistů a v osm hodin víme, že letošní ročník propadák nebude. Stanovil jsem si limit alespoň na 1250 účastníků. Přece jen – předpověď počasí nic moc. Dále Covid opatření a vstup jen testovaných… Nakonec celkové číslo ukazuje 1526 účastníků. Jsme nadšení. Sice loňský rekord nepadl, ale hodnotíme účast jako velmi podařenou. Obzvlášť když víme, že okolní akce např. Poříčské toulky, případně mnohem větší akce např. Přes Tři Hrady Sopotnice, nebo Po stopách Rumcajse – Jičín, nebo dokonce Praha-Prčice, tak všichni organizátoři těchto akcí už jeden či dva roky stojí a akce zejména z důvodu COVIDu nezorganizovali. Jsme si vědomi, jaké máme štěstí.

Nyní zpětně zjišťuji, že číslo 1526 je čtvrtým nejlepším výsledkem v celé historii konání našeho pochodu. Počet účastníků byl překonán jen v roce 2015, 2019 a 2020.

A jak to nakonec dopadlo s tím deštěm? Celé dopoledne občas maximálně zamrholí a déšť přichází opravdu až večer.

Na pěších trasách byly počty účastníků následující:
DPL + TA6 – 407 startujících (628)
TA 16 – 555 startujících (626)
TA 25 – 199 startujících (218)
TA 33 – 247 startujících (251)
TA 50 – 49 startujících (45)
Na cyklo trasách byly počty účastníků následující:
CYKLO 30 – 42 startujících (56)
CYKLO 50 – 27 startujících (28)
CELKEM: 1526 (1866) startujících
(údaje v závorce – počty startujících v roce 2020)

Z výše uvedených počtů opět vede dětský pohádkový les (i když letos jen těsně). Za to moc děkuji své ženě Zuzce, která tuto část má na starosti a samozřejmě děkuji i všem pohádkovým bytostem, kteří ji na cestě pohádkou pomáhají.

Nejvzdálenějšího účastníka evidujeme z Ružomberka. Je jím Alžběta Bulková. Jedná se o již pravidelného účastníka okolo našeho kamaráda Stana Babaly ze Stankovan.

Nejmladším účastníkem se stal Jiří Vondřejc, (datum z hlediska EU nesmyslu GDPR neuvádím)

Nejstarším účastníkem byla paní Zlata Jirásková, (ročník 1938–83 let).

Nejpočetnější skupinu evidujeme z polské Poznaně. Přijeli k nám po druhé, letos ještě v početnější skupině než v loňském roce, tudíž cena od pivovaru Krakonoš a dárkového balíčku s kalendářem Broumova zavítala do Poznaně. Děkujeme pivovaru a Jitce Nigrínové 😊

Máme strašnou radost, že se k nám turisté pravidelně vrací, a to stále ve větším počtu. Jen na Facebooku den po akci eviduji 44 jen pozitivních ohlasů a to například:

Marti Zimová-Cibul

Bylo to báječné, jako ostatnĕ každý rok. Dĕkujeme a příští rok opĕt.

Lucie Hornofová

Nejlepší pochod Děkujeme, jste úžasní Na shledanou za rok

Dáša Kubrová

Bylo to opět bezva .I to počasí nakonec vyšlo ok. Díky celému týmu za dobrou práci a organizaci a těšíme se opět na další ročník

Marie Králová

Děkujeme za krásně strávený výletní den, super pochod, při kterém se člověk příjemně odreaguje. Vážíme si Vaší práce s organizováním tras a celkově s uspořádáním ta.33., moc děkujeme. Těšíme se na příští významný rok 33. na kterou se moc těšíme.

Musím uvést jednu zajímavost letošního ročníku.  Zaregistroval jsem dva běžce. Již zmiňovaného Pavla Malého – trasa TA33 (31,39 km dle jeho GPS) v čase 3:24 hod., a dále Honzu Špeldu – trasa TA50 v čase 6:38. Tudíž časy TA33 jsou stanoveny a tímto zvažuji, zda nerozšíříme pochod o běžecké kategorie. Uvidíme. Běžecké časy letošního ročníku však jsou stanoveny.

Hlavní poděkování letos věnuji všem účastníkům, kteří i přes ne úplně pozitivní předpověď počasí a Covid opatření k nám opět zavítali a to v tak významném počtu.

Poděkování rovněž patří Městu Teplice nad Metují a obci Adršpach za finanční a zejména materiální pomoc. Poděkování dále patří soukromým subjektům (Stavby Myška – hlavní partner pochodu, Valenta Tomáš – technickydozor.eu, Hobra-Školník s.r.o., Z-Trade s.r.o.,  Zámecký hotel Bischofstein – Volk Pavel, Bernard Lainka, Rest.TU – Radvanice,  Infrastav Trutnov,  Farma Bošina, ZNL s.r.o., Urbanic House s.r.o., Autokemp Bučnice, Granit Lipnice s.r.o., CDS Náchod s.r.o., Potraviny – Petra Koderičová, Pekárny a Cukrárny Náchod, KOMAP Dědov, Expedition for you, Pekařství Kubovčíkovi, Tiskárna Knopp, reklamní agentura MACH.cz. Jako posledního partnera zmiňuji Penzion Pod Ozvěnou – Bobkovi, kteří se ozvali sice po pochodu, ale forma jejich poděkování nás také potěšila.

Děkujeme vám.

Za všechny ze Spolku RADOST a Teplicko-adršpašské 33,

Pavel Borna